Dlaczego design strony internetowej jest najważniejszy?

 

Wyobraź sobie następującą sytuację: szukasz strony internetowej, która pozwoli Ci na trading online. Natrafiasz na dwie witryny. Jedna wygląda nowocześnie i ma przyjazny interfejs dla użytkownika. Z kolei druga nie zachęca do używania i nie budzi zaufania. Nawet nie musisz się zastanawiać, z której strony byś skorzystał. Teraz już rozumiesz, czemu dobry design jest tak ważny.

Jednak skoro to tak oczywiste, to dlaczego wiele stron w internecie, które napotykasz codziennie, ma design wołający o pomstę do nieba? Nie, nie wynika to z celowej ignorancji. Każdy chciałby mieć ładną stronę internetową, jednak panuje mit o tym, jak tworzenie stron jest trudne. Większość osób nie wie, że wszyscy mogą mieć ładną stronę, o ile nie będą popełniać błędów przy projektowaniu.

Najczęstsze błędy w designie stron internetowych

Skoro tworzenie stron internetowych wydaje się tak trudne, to nic dziwnego, że wiele serwisów stale popełnia błędy, które znacznie pogarszają odbiór strony przez użytkowników. Jakie błędy zdarzają się najczęściej?

  1. Zapominanie o mobilnych użytkownikach.
    W 2020 roku większość ruchu w internecie odbyło się przy pomocy… urządzeń mobilnych, a więc smartfonów, które każdy ma w kieszeni. Mimo to wiele stron projektowanych jest z myślą o 20-kilku calowych monitorach komputerów. To wielki błąd, bo w ten sposób strona odrzuca ogromną rzeszę użytkowników mobilnych.
  2. Design wbrew zasadzie mobile-first
    Idąc za ciosem, częstsze używanie telefonów komórkowych do przeglądania internetu zmieniło także sam punkt nacisku przy tworzeniu witryn. Dziś powinno się je robić zgodnie z zasadą mobile-first. Strona na komórki powinna być najlepszą wersją strony, co nie oznacza, że desktopowa ma być brzydka. Czas po prostu zapomnieć o mobilnych witrynach robionych po macoszemu.
  3. Kolorystyczny miszmasz
    Dobry projekt strony internetowej to taki, który czerpie z psychologii kolorów. Każda barwa, wraz z jej odcieniem, wywołuje u odbiorcy zupełnie inne emocje i skojarzenia. Nie ma uniwersalnego przepisu na paletę barw, jednak należy wybrać ją w sposób przemyślany. Dobra kolorystyka strony ma od 3 do 5 kolorów, które będą razem tworzyć uzupełniającą się aranżację.

O czym warto pamiętać, tworząc samodzielnie swoją własną stronę internetową?

Odpowiednia kolorystyka czy położenia nacisku na projekt mobilny to nie jedyne czynniki, które gwarantują sukces strony internetowej. Warto korzystać z narzędzi wspomagających proces tworzenia, by ten przebiegał jak najlepiej. Jeśli wybrałeś jeden kolor główny, ale masz problem z wyborem innych, możesz skorzystać z tzw. koła kolorów. To darmowa aplikacja, która podpowie pasujące kolory do wskazanego przez użytkownika.

Nagminną praktyką jest wypychanie strony internetowej wysokiej jakości fotografiami lub filmami. Co w tym złego? Jeśli multimedia nie zostały uprzednio skompresowane, to będą w ogromny sposób obciążać całą witrynę. Przełoży się to na znacznie dłuższy czas wczytywania strony. Badania wskazują, że jeśli strona nie ładuje się w 3-4 sekundy, to ogromna część użytkowników skłonna jest do wyjścia z całej witryny!

Tworzenie strony www to proces złożony, ale daleki od trudnego. Musisz mieć na uwadze to, że najistotniejsza jest wygoda odbiorcy strony. Jeśli masz już przygotowaną witrynę, warto jest zapytać znajomych czy rodziny o jej ocenę. Nawet jeśli strona podoba Ci się, oni mogą stwierdzić, że np. jest przeładowana treścią. Wówczas wiesz co skorygować, tym razem w myśl less is more!

12 Mar 2021